BOZKIR ARMUTLU KÖYÜ

Turkish is the main language of BOZKIR ARMUTLU KÖYÜ facebook group. Having alot of group type in Facebook: close, open and secret and it is a CLOSED group. There are 1,082 participants in that group. So it is a Medium group. 65739302568 is the identifier of this group with Facebook. Last update is on 2015-02-19 05:32:11.

Köyümüz; Konyaya 90 km, bağlı bulunduğu Bozkır ilçesine 45 km mesafededir. Armutlu’nun Doğusunda Hamzalar, batısında Taşbaşı, güneyinde Bağbaşı, Kuzeyinde Sarıoğlan ve Kızılçakır köyleriyle komşu olmaktadır.

Köyümüz jeolojik yapısıyla dağlık bir arazide bulunmakta olup Orta Anadolunun önemli su kaynaklarından olan Göksu nehrinin bir kolu da Armutlu sınırlarından geçmektedir. Eskiden Antalya-Konya arası ticaret kervanlarının konakladığı Deliktaş, Derehanı ve diğer tarihi mekanlarıyla Bozkırımız da önemi bir yeri vardır Armutlunun.

Dede dağımızın eteğinde bulunan köyümüzde; 1 İlköğretim Okulu, 3 cami, 1 Kuran Kursu, 1 muhtarlık Konağı ve muhtelif yerlerinde tarihi misafir odaları bulunmaktadır.

Yıllardan beri süre gelen buğday yetiştiriciliğinden vazgeçmeyen köylülerimiz Konya tahıl ambarına da kayda değer gelir sağlamaktadır. Buğdayın yanı sıra arpa, meyvecilik (elma-üzüm-kiraz-vişne-armut), nohut, mercimek, yem bitkisi, arıcılık ve hayvancılık yaparak kendine geçim kaynağı sağlamaktadır.

Köyümüze 2004 yılında göreve gelen Muhtarımız H.Hüseyin KAYGISIZ ve yönetimi tarafından hizmet verilmektedir. Eğitim şartlarının zor olmasına rağmen Armutluyu temsil eden avukatlarımız, öğretmenlerimiz, mühendislerimiz, doktorlarımız, sanayicilerimiz, iş adamlarımız ve bürokratlarımız bulunmaktadır..

Bu temsilin resmiyete intikal ettirerek Konyamızdaki ve köyümüzün dışarısında yaşayan tüm Armutluların dayanışmasını, kaynaşmasını, köyümüzün refah seviyesinin yükselebilmesini arzulayan bir yönetimimiz oluşturulmuştur. 1987 yılında kurulan Derneğimiz 2007 Nisan ayında çalışma alanını ve yönetimini değiştirerek yeniden yapılandırmıştır.

Armutlu Köyü Kültür-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında çalışmalarını sürdüren yönetimimizin başkanı şu anda Ali İhsan BÜTÜNER'dir.

Dernek yönetimimiz her yıl geleneksel olarak bahar şenlikleri, bayramlaşma şölenleri gibi geniş çaplı kaynaşma programlarına imza atmıştır. Derneğimiz köyümüzün maddi ve manevi ihtiyacı olan desteklere yön vermiş ve vermeye devam etmektedir.