ARDAHAN GÖLE YENİKÖYLÜLER

ARDAHAN GÖLE YENİKÖYLÜLER is a Georgian group. Having alot of group type in Facebook: close, open and secret and it is a CLOSED group. They attracted 743 members. So it is a Small group. You can find this group by searching 268894866470230 on Google, Bing or Yahoo. Last update is on 2015-02-18 08:59:05.

╔═══ღೋღೋ═════╗
ღೋ YENİKÖYLÜLER ღೋ
╚═══ღೋღೋ═════╝
----------KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM----------
TARİHİ:Köyün eski adı Gaznefer'dir gaznefer eskiden gaz lambası yaktıkları için adını gaznefer koymuşlardır.Başka bir rivayete göre ise asker anlamına gelen nefer sözcüğüyle gazi kelimesinin birleşimi olan gazinefer birleşik kelimesinden türemiştir.Köy yöreye Horasan Musul üzerinden gelen Alevi-Türkmen "BAYAT" aşiretinden insanların gelerek yerleşmesiyle,Kalecik ve Yeniköy köylerini kurmuşlardır.Bayat aşireti Fizuli Sultan gibi insanları bağrından çıkartmış ve yine Nesimileri çıkartmış Ehlibeyte gönülden bağlı kadim bir Türkmen aşiretidir.ilçemizde Kalecik Yeniköy ve uğurtaşı köylerimiz tamamen bu aşiretten insanlardan oluşmaktadır.Türkmen-Alevi İslam anlayışına bağlı köylerdir
KÜLTÜRÜ:Köyde düğünler üç gün sürmektedir. Alevi inancına sahip bir köydür. Köyde Cem Evi vardır. Yemeklerinden; kesme aşı, hanger, kuymak, ekmek aşı, tırta, pişi, katmer meşhurdur. Ozan Zeynel Çınar adında ünlü bir halk ozanı vardır.
COĞRAFYA:Ardahan iline 43 km., Göle ilçesine 38 km. uzaklıktadır.Köyden Kura nehri geçmektedir. Üzerinde tarihi bir köprü bulunmaktadır. Ancak köprü bahar aylarında Kura nehrindeki buzların çözülmesi sonucu tahrip olmuştur.Köy iki tepe arasında ormanlık alan içinde bulunmaktadır.Yazın 2 ay süre ile yaylaya çıkılmaktadır.
İKLİM:Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışı, altı ay karla kaplıdır. Köyün akarsularında Alabalık ve Mirza balığı başta olmak üzere birçok tatlı su balığı bulunmaktadır.